חווות החוויות החווייתיות

האביב מתפרץ בחוץ, "בית הספר של החגים" נגמר, והמרוץ נגד הזמן ולסיפוק עניין לערפדי האנרגיה המזדהים כילדינו החל.

אני אמא עירונית עם אפס חיבור לאדמה. יש זמן עד שהילד יוכל לעשות "מסלולים" ועד שניאלץ להתמודד עם סימוני שבילים. הטבע שהצגתי לו עד עכשיו הוא טבע מגודר, עם חיות משק מבוייתות, פינת ליטוף ופינת קפה. הרעיון מצא חן בעיני (לגעת בארנבים!), המחיר נוח יחסית, ויצא לי כבר להיות בכמה חוות במרכז, לפרק זמן שיכול לנוע בין שעה לחצי יום.

תוכן: עיקר הפעילות היא סביב האכלת חיות משק מכל הסוגים. המטרה היא לצמצם את המרחק עד כדי תקשורת ישירה ונוגעת עם בעלי החיים. ערך מוסף משמעותי הוא הדרכה על מחזור החיים או השתתפות בפעילות בגון חליבה או הפרחת יונים. בפועל אתם תרגישו שנתתם פה עבודה בתחום התוכן אבל יכול מאוד להיות שהילדים יעדיפו להתנדנד בנדנדה מאשר לחלוק את אושרם עם עולם החי. ככה זה they might be having fun wrong.

אתיקה: החוות דואגות להעסיק משגיחים ומדריכים רבים על מנת לשמור על החיות. יש מודעות לרווחתן ואף זמני מנוחה מהפעלות ונגיעות, על מנת לתת להן להתאושש. מדובר בחיות המוגנות מהתעללות, אשר שוות ערך גדול יותר בחיים מאשר באכילתן. עם זאת חלקן חיות בר החיות בשבי, אי אפשר להתחמק מזה. ייתכן ותישאלו שאלות. אפשר להכין מראש תשובות כמו "דואגים ושומרים כאן על החיות, אנשים נהנים ולומדים עליהן כדי שכולנו נשמור עליהן" לרוב הן יתקבלו, אלא אם לא מדובר בילד.ה רגיש.ה מאוד.

אוכל: סביר להניח שיהיה מעורב פה ארטיק, אולי יותר מאחד. לרוב יש גם אוכל אמיתי למכירה, כמו ג'חנון למשל. בכל זאת עדיף להביא אוכל מהבית או מבחוץ. שולחנות פיקניק יש למכביר, בכל החוות שביקרתי, ואפשר להאריך את השהות ולנצל את המרחב הפתוח לפיקניק משפחתי. יש גם טאבונים לאפיית פיתות אבל זה לא אוכל וזה לא טעים. לרוב תהיה גם פינת קפה חופשית, לא תמיד היא כוללת חלב.

יצירה: ברוב החוות תהיה פינת יצירה. לא מדובר בסדנאות אומן אלא באוסף טושים ודפים. פעילויות מיוחדות כוללות גם יצירה בגבס או בחימר. זו לא פעילות שונה מכל פינת יצירה אשר מופיעה בכל אטרקציה לילדים. זה יכול לתת לילדים קצת זמן עם עצמם, לעסוק במשהו מוכר או אופציה להירגע מהצפה אפשרית בעקבות מה שראו ועשו. אם הם צריכים את זה הם יישבו ויעסקו במלאכה, אם לא אין טעם להכריח כדי לסמן וי.

משחקיות: בשלהי תקופת הקורונה וכל עוד ילדים אינם מחוסנים, המשחקיות ומתחמי הג'ימבורי מוגבלים יותר משהיו בימי התום שלפני המגיפה. בכל זאת זה מושך את הילדים ואתם תצטרכו להתמודד בנושא שיתוף וחלוקה עם ילדים אחרים. ייתכן ותצטרכו להפריד בין זבי חוטם ולשמור עליהם מפני התגודדות. עדיף לבוא לבלות עם משפחה נוספת ומקופסלת, על מנת שהילדים יוכלו למצוא עניין במשחק חברתי ופריקת אנרגיה בריצה ממקום למקום. ייתכן ותרוויחו מכך שנ"צ, שזה בונוס לא מבוטל כלל.

מחירים: נעים בין מחיר כניסה של 15-50 ש"ח בהתאם לאטרקציות המוצעות.

הרשמה מראש: בעולם למוד מגיפה הפעילות כיום מוגבלת למספר אקראי של אנשים. אני לא מיזנתרופית אבל זה ללא ספק הופך את החוויה לאטרקטיבית יותר כשלא צריך לעמוד בתור ולהידחק בשיטת "מי שנדחף זוכה". אמנם השהות מוגדרת מראש (כ-3 שעות) אבל נראה לי שזה יותר טוב לכולם, אפילו השרקנים יותר מרוצים.

צילום "החווה של חוה"

החווה של חוה (לשעבר החווה של חוי) – קיבוץ חפץ חיים

נדל"נית זו החווה הכי גדולה שיצא לי להכיר, יש מרחב גדול להתפזר בו, ומלא מקום בין אטרקציה לאטרקציה. החווה של חוי גדולה כאילו היינו בערבות קולורדו ולא במשק במזרח התיכון. יש רכבת לרפת אמיתית של קיבוץ חפץ חיים, המרוחקת כ 2-3 קילומטרים מהחווה. הנסיעה ברכבת היא אטרקציה בפני עצמה.

חיות משק ובר: מלא ומגוון – באפלו, יעלים, איילים נקודים, חמורים, עיזים, סוריקטות, גמלים, תוכים וציפורים אחרות. כמו כן ארנבים, שרקנים, אפרוחים, ושלל בני פרווה רכים. יש גם האכלת גדיים בגרגירי תירס.

אטרקציה מרכזית: רכיבה על חמורים. סיבוב של כשתי דקות לכל ילד על גב חמור המובל על ידי מדריך, ובליווי הורה. חובשים קסדה ומקפידים על בטיחות.

ימים ושעות: ימי שישי 09:00-15:00 חופשות וחול המועד 09:00-19:00 (בחלוקה לקפסולות בוקר וערב)
לא פתוח בשבת, ניתן לתאם ביקורי קבוצות מאורגנים.

מחירים: ילד (מגיל שנתיים) 50 ש"ח, מבוגר (מגיל 12) 30 ש"ח.

הרשמה מראש והזמנת כרטיסים

צילום "פלנט טבע"


פלנט טבע – מושב בית אלעזרי

החצר המוצלת היטב במושב היא אולי החווה הקטנה הכי מלאת דמיון ופנטזיה. מי שמפעיל אותה ניחן בחוש להעביר למבקרים את אהבותיה הגדולות, באופן קרוב וחי להפליא.

חיות משק ובר: תוכייה עם עשרות תוכים אשר אוכלים מידי המבקרים, אוהל פרפרים בוקעים, וחליבת עיזים. יש גם שלל ציפורים אקזוטיות ברחבי החווה. כל האטרקציות מלוות בהדרכה והסברים.

אטרקציה מרכזית: ליווי תהליך ההתגלמות והבקיעה של פרפרים בכף היד, טיול בחממה עם פסלוני פיות ושלל פרפרים שניאותים לעצור לנוח על פרח לידך. יש בהם אופטימיות קוסמית.

ימים ושעות: שישי-שבת-חול המועד בתיאום מראש בלבד 0546325598

מחיר: 35 ש"ח לילד, 20 ש"ח למבוגר – תשלום במזומן בלבד

לפייסבוק של פלנט טבע

צילום "חווה בגבעה"

החווה בגבעה – קיבוץ גבעת ברנר

חיות משק ובר: עיזים, ארנבים, ברבורים שחורים, צבים, שקנאים, איילים נקודים, חוטמנים, תוכים, תרנגולות.ים וטווסות.ים

אטרקציה מרכזית: הרכיבה על אתונות הייתה ללא ספק אטרקציה מרכזית אך בביקורנו האחרון לא הייתה פתוחה. גם שטחה של החווה קטן במהלך הסגרים המרובים. במקום יש את חצר הארנבים, יושבים על כיסאות ומקבלים סלסלה עם ארנב רך פרווה לליטוף מפוקח.

ימים ושעות: שישי-שבת-חול המועד 09:30-15:00 (בחלוקה לקפסולת בוקר ואחה"צ)

מחירים: 35 ש"ח לילד (שנה עד 12) מבוגר 25 ש"ח

הרשמה דרך ואטסאפ במספר 050-6803440

לפייסבוק של החווה בגבעה

צילום משתלת רגב

פארק מיטל – משתלת רגב – מושב בית אלעזרי

לא מדובר בחווה רגילה אלא בשילוב של פארק חווייתי לילדים יחד עם אחת המשתלות המסקרנות ביותר במרכז. לצד אוסף הקקטוסים המרשים, אוסף הבונזאים והגן היפני מעורר הקנאה, הוקם מתחם של פינות ליטוף, משחקייה ויצירה לזכרה של מיטל רגב, בת למשפחת מקימי המשתלה.

משק חי ובר: עיזים, צבים, תוכים, ציפורי אמו ענקיות, תרנגולי הודו, שרקנים, ברווזים, בריכת דגי קוי.

אטרקציה מרכזית: גן הזן הבודהיסטי היפני והגן הרטוב יחד עם אוסף הבונזאי והקקטוסים הם החביבים עליי ביותר. לא בטוחה שזה מה שיהיה חביב על הילדים אבל לטעמי זה הופך את הבילוי בפארק לייחודי משאר חוות הסביבה. לילדים יש ג'ימבורי מצוייד במסלול בימבות, אופני איזון ומיני קיר טיפוס.

ימים ושעות: א'-ה' 08:00-17:00, ימי שישי 08:00-15:00 שבת וחג 10:00-17:00

מחירים: 15 ש"ח כניסה לכל מבקר

לפייסבוק של משתלת רגב – לא נדרשת הרשמה מראש

התגובות למטה פתוחות להתרשמויות והמלצות שלכן על חוות נוספות.

3 תגובות

  1. מגניב לגמרי, אני אעביר את האינפורמציה לאחותי, היא מחפשת מקומות כאלה בשביל ללכת עם הבן שלה (בן שנתיים).
    פעם היו המון פינות ליטוף כאלה, נראה שהרוב נעלמו…
    פוסט נהדר

    Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s